بوت-استرپ-(Bootstrap)-چیست؟-چه-کاربردی-دارد؟-تاریخچه-Bootstrap

بوت استرپ (Bootstrap) چیست؟ چه کاربردی دارد؟ تاریخچه Bootstrap مزایا و معایب آن و مهمترین نکات اساسی و مهم در مورد این مجموعه را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

بوت استرپ (Bootstrap) چیست؟ چه کاربردی دارد؟ تاریخچه Bootstrap


 بوت استرپ (Bootstrap) تشکیل شده است از یک سری ابزارهای رایگان جهت طراحی صفحات وب و نرم افزارهای تحت وب این ابزارها در سه دسته:

1-کدهای html    

2-کدهای Css   

3- توابع جاوااسکریپت 

این ابزارها به شما در تولید و نمایش فرم ها، دکمه ها، تب ها، ستون ها و سایر المان های مورد نیاز طراحی  وب کمک می نماید.


تاریخچه بوت استرپ (Bootstrap) :

بوت استرپ (Bootstrap) برای اولین بار توسط مارک اتو و جاکوب تورنتون و در جهت ایجاد یک چارچوب ظاهری مشخص و یکسان در ابزارهای توییتر طراحی و نوشته شد. قبلا نیز نمونه های مشابه برای این کار توسط  افراد و شرکت های بزرگی شروع به کار کرده بودند که تماما به یک سرنوشت دچار شدن و آن هم عدم استقبال طراحان وب از آن بود. تولید کنندگان بوت استرپ (Bootstrap) با اطلاع از این موضوع تصمیم به ساخت یک سیستم داخلی و قدرتمند برای خود با نام Bootstrap گرفت. و در ابتدا بنای ارایه به صورت عمومی آن را نداشتن اما با این وجود در اگوست سال 2011، توییتر Bootstrap را بصورت متن باز و رایگان به عنوان یک فریم ورک طراحی وب سایت در اختیار دیگران قرارداد و در فوریه 2012 به محبوب ترین پروژه در سایت Github تبدیل شده بود.
 

بوت استرپ


نمونه ای از المان های پیش فرض Bootstrap

معرفی امکانات بوت استرپ (Bootstrap) : این چارچوب یا Framework  بسیار حرفه ای طراحی وپیاده سازی شد و در اولین نسخه خود حتی با مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر 8 نیز ظاهر زیبای خود را حفظ میکند. نسخه های بعدی این Framework  طراحی واکنشگرا یا رسپانسیو نیز در آن لحاظ شد که موجب نمایش مناسب صفحه در تلفن های هوشمند و تبلت ها میگردد. متن باز بوده و در سایت Github برای دانلود رایگان قرارگرفته است.


 بوت استرپ
 
طراحی واکنشگرا یا رسپانسیو بودن بوت استرپ (Bootstrap)

نکته مهم: برای ما فارسی زبان ها و عرب زبان ها و کلا زبان های که از راست به چپ می باشد نسخه اصلی آن که چپ به راست می باشد نیازمند تغییر می باشد که البته سایت هایی ایرانی و عربی هستند که این کار را انجام داده ان و با نام های Bootstrap-rtl یا Bootstrap-arabi میتوانید نسخه راست به چپ شده را رایگان پیدا کرده و دانلود نمایید.
اما تعریف بوت استرپ (Bootstrap) به زبان ساده!  :
شاید هنوز هم با امکانات و توانایی های Bootstrap بخوبی آشنا نشده باشید و یا دقیقا متوجه کاربرد آن نشوید. در این بخش کمی ساده تر امکانات و توانایی های آن را بررسی خواهیم کرد.
بزرگترین مشکل طراحان وب و کدنویسان قدیمی، ایجاد ظاهری زیبا و مناسب است! بله دقیقا مشکل اساسی اینجاست. اصول کدنویسی و ایجاد زیربنا و ساختار مناسب برای یک سایت بسیار مهم و پیچیده است ولی نمایش صحیح خروجی کار و ایجاد یک فضای کاربرپسند نیز اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.
Bootstrap قصد دارد که خلاء میان طراحی و کدنویسی را از میان برداشته و کدنویسان را ترغیب به استفاده از طراحی های پیش فرض و استاندارد نماید. به همین منظور دستورات CSS و توابع jQuery مورد نیاز را برای شما فراهم کرده است تا شما بتوانید با استفاده از دستورات پیش فرض و رعایت اصول متناسب با طراحی Bootstrap زمان راه اندازی یک پروژه را تا حد زیادی کاهش داده(گاها تا 80 درصد) و خروجی آن را متناسب با استانداردهای روز دنیا پیش ببرید.

 

 

"وب مک مشهد، مشاور و طراح حرفه ای ترین وب سایتها"

با ما تماس بگیرید:تلفن : 36040001- 051 (10 خط)