نسخه 57 فایرفاکس موسوم به کوانتوم مهمترین و اصلی ترین دلیل افزایش چشمگیر سرعت لود صفحات سایت

وب مک طراح , بهینه سازی وسئو سایت در مشهد - روش مخفی افزایش سرعت موزیلا فایرفاکس 57 موسوم به کوانتوم چیست ؟مهمترین و اصلی ترین دلیل افزایش چشمگیر این سرعت چه منشآیی دارد؟چه چیزی باعث چنین معجزه ایی شده است؟

 (گروه وب مک طراح , بهینه سازی وسئو سایت در مشهد) یکی از مهندسین موزیلا مدتی پیش راز افزایش بی سابقه سرعت نسخه فایرفاکس 57  معروف به کوانتوم را فاش کرد او میگوید: طبق ایده و ترفند جدید که توسط هونزا بامباس، مهندس موزیلا توسعه یافته است، مفهموم تعقیب گنجانده شده است. یعنی : کار تعقیب به این شکل است که وقتی یک صفحه در حال بارگذاری است، بارگذاری کدهای مربوط به دامنه‌های مکان‌یابی به تأخیر می‌افتند تا محتوای اصلی سایت سریع‌تر بارگذاری شود.

موزیلا پیش‌تر تغییرات ساختاری را برای افزایش سرعت در فایرفاکس اعمال کرده بود؛ اما در نسخه‌ی ۵۷ ترفند مخفی دیگری به کار رفته است که باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات می‌شود. این ترفند با به تأخیر انداختن بارگذاری کدهای مربوط به دامنه‌های مکان‌یابی مانند گوگل انالتیکس باعث افزایش سرعت بارگذاری محتوای اصلی می‌شود.
این ترفند توسط هونزا بامباس، مهندس موزیلا توسعه یافته است. بامباس این ویژگی را Tailing یا «تعقیب» می‌نامد. طرز کار تعقیب به این شکل است که وقتی یک صفحه در حال بارگذاری است، بارگذاری کدهای مربوط به دامنه‌های مکان‌یابی به تأخیر می‌افتند تا محتوای اصلی سایت سریع‌تر بارگذاری شود.
تعقیب به جای حذف کدهای مکان‌یابی صرفا بارگذاری آن‌ها را برای مدت کوتاهی عقب می‌اندازد. در نتیجه، سرعت بارگذاری صفحه با کاهش استفاده از پهنای باند و منابع محاسباتی بهبود می‌یابد. در واقع با ترفند تعقیب، مرورگر بارگذاری محتوای اصلی صفحه را نسبت به کدهای مکان‌یابی در اولویت قرار می‌دهد.اما تعقیب دقیقا چطور عمل میکند و چه اتفاقی می افتد: بررسی درخواست‌ها و کدهای مربوط به مکان‌یابی تنها تا زمانی که سایر منابع بارگذاری شوند و تا سقف شش ثانیه به تعویق می‌افتد. این تأخیر فقط در خصوص کدهایی که حالت پویا (Async) دارند صورت می‌گیرد. بارگذاری تصاویر مرتبط با مکان‌یابی همواره به تعویق می‌افتد. بر اساس استانداردهای html این ترفند کاملا مجاز است و سایت‌هایی که ساختار درستی داشته باشند در نتیجه‌ی اعمال این ترفند به مشکلی برنخواهند خورد.

اما تعقیب روی همه‌ی وب‌سایت‌ها به‌درستی کار نمی‌کند. در برخی موارد صفحه‌ی سایت به جای بارگذاری تدریجی، چند ثانیه‌ای به‌صورت سفید باقی می‌ماند.
به گفته‌ی بامباس: «هدف تعقیب، کمک به عملکرد مرورگر به واسطه‌ی به تعویق انداختن بارگذاری مواردی است که تجلی ظاهری ندارند.»

فایر فاکس تصمیم دارد همچنین در نسخه های اتی وب سایت هایی را که اچ تی تی پی(HTTP) هستند به عنوان نامن اعلام نماید بنابراین به زودی می بایست مالکین وب سایت ها به سمت تغییر پروتکل به HTTPS حرکت کنند. این موضوع احتمالا در نسخه فایرفاکس 59 اعمال شود.

فایرفاکس همچنین قصد دارد تمام صفحات اچ‌تی‌تی‌پی را به‌عنوان ناامن قلمداد کند. در حال حاضر، این مرورگر زمانی که اطلاعات شخصی مانند نام کاربری و رمز عبور یا اطلاعات بانکی را در سایت‌های این‌چنینی وارد می‌کنید، هشداری در این خصوص به شما نمایش می‌دهد. به گزارش BleepingComputer، فایرفاکس ۵۹ که به‌صورت آزمایشی ارائه شده دارای گزینه‌ای است که کاربر می‌تواند با فعال کردن آن سایت‌های غیر HTTPS را ناامن تلقی کند.
در نظر گرفتن یک گزینه برای نمایش هشدار عدم امنیت هنگام باز کردن صفحات اچ‌تی‌تی‌پی گام اول است و احتمالا در آینده تمامی سایت‌های اچ‌تی‌تی‌پی به‌طور پیش‌فرض توسط مرورگر فایرفاکس ناامن در نظر گرفته خواهند شد.

 "وب مک، تعالی بخش برند شماست"

برچسب ها : محتوای سایت
نویسنده : عارف رفیعی
تاریخ : 1396/10/05
0.0
تعداد بازدید : 3440
تعداد کامنت : 0