تایپوگرافی چیست و تاثیر آن بر افزایش بازدید سایت چگونه است

در بازاریابی اینترنتی تایپوگرافی یکی از اصلی ترین مواردطراحی سایت جذاب است که توجه به آن کم اهمیت به نظر می رسد ولی از نکات مهم جلب مشتری می باشد

برای بازاریابی اینترنتی قطعا تعداد کاربران و مشتری های طراحی سایت خیلی اهمیت دارد. در واقع شما زمان بسیاری را صرف جذاب کردن طراحی صفحه عمده سایت خود می نمایید. موردهایی نظیر متن طراحی سایت و یا چارچوب طراحی سایت، عمده ترین و آشکار ترین ویژگی هایی است که ما با آن ها در این زمینه سر و کار داریم.

اما هم چنان در موضوع تعداد کاربران و مشتری های یک سایت، موردی نادیده گرفته می شود: تایپوگرافی که در این مقاله راجع به آن صحبت می کنیم.
این مورد اندکی ناشناخته است، اما خیلی در بازاریابی و کسب و کار اهمیت دارد و این قضییه اثبات شده است. در این نوشته، نگاهی به تایپوگرافی و اثر آن بر میزان کاربران و مشتریهای طراحی سایت می اندازیم.
نخست به صفحه اول سایت خود نگاه نمایید. اگر علی رغم تیتر قوی و چارچوب طراحی عالی که در همگی مولفه های متنی سایت تان مشهود است، میزان کاربران قابل توجه ای ندارید، پس این نوشته را تا انتها بخوانید.

تایپو گرافی چیست؟

ساده است اما بایست این را گفت که تایپوگرافی جایی است که هنر متن و نوشته ها آشکار می شود. این قضییه به طرز قرارگیری حروف باز می گردد و در اواسط قرن 15 از هنگامی که حروف متحرک اختراع شدند، به وجود آمد. تایپوگرافی یک ابزاری است که قادر هستید به وسیله آن ویژگی و سبک خاصی را به متن سایتتان بدهید.
هنگامی که کاربران وارد صفحه اول سایت شما می شوند، به طور کلی به همه صفحه نگاه می اندازند. آن ها نحوه نمایش دادن اطلاعات در سایت، نحوه به نظر آمدن متن ها، سایز حروف، سایز خط ها و غیره را مرور می نمایند. در نهایت، کاربر طراحی سایت به صورت ناخودآگاه با خود تصمیم می گیرد که این سایت و طراحی آن قادر است مشکل و نیاز او را رفع نماید یا خیر. همگی این موردها تنها در عرض چند ثانیه بیشتر روی نمی دهد. همه ما این قضییه را در سایت های خود تجربه کرده ایم.
درک تایپوگرافی در این جا به کمک شما می آید. تایپوگرافی ابزاری است که خواندن و درک نمودن اطلاعات موجود در طراحی سایت را برای کاربرانتان آسان تر می نماید.

مولفه های کلیدی در تایپوگرافی طراحی سایت

اجزای مختلفی هست که قادر است هنر تایپوگرافی را تشکیل دهد. بیایید اجزای اساسی و مبنا در تایپوگرافی را ارزیابی کنیم:
1 - طرح و سبک حروف: سبک حروف، به منظور فونت نیست. این مورد به گروهی از کاراکترها، حروف و اعداد باز می گردد که طراحی یکسانی دارند. برای مثال GARAMOND، TIMES و ARIAL مدلی از سبک حروف هستند، نه فونت. این قضییه به سادگی خطا گرفته می شود.
2 – فونت: به نوعی از یک سبک حروف با عرض، ارتفاع و وزن خاصی، فونت می گویند. برای مثال، GEORGIA یک سبک حروف است؛ GEORGIA 9PT و برجسته یا پررنگ، یک نوع فونت است. افراد فونت را یک مکانیسم و سبک حروف را یک نوع هنر در موضوع تایپوگرافی می دانند.
3 - طول خط: به فضایی گفته می شود که به وسیله متنی اشغال شده است که از حاشیه سمت چپ تا سمت راست یک خط قرار گرفته است.
4 – ارتفاع:  فضای بین خطوط یک متن.
5 - تنظیم فاصله: فضای خالی مابین کاراکترها و یا حروف. خیلی از فونت ها دارای میزان فاصله بین حروف استانداردی هستند که سبب می شود تا حروف و یا به طور کلی کلمات به نظر طبیعی بیاید.  
6 - نظارت بر فاصله: به منزله فاصله بین حروف نیز در نظر گرفته می شود و برای یکنواخت نمودن فاصله های میان کاراکترها به کار می رود. این مورد قادر است روی فشردگی کاراکترها و حروف در متن اثر بگذارد.

به چه دلیلی تایپوگرافی در طراحی سایت شما اهمیت دارد؟

اگر متن موجود در وب سایت شما برای خواندن دشوار باشد، آن هم تنها به این خاطر که حروف خیلی نزدیک به یکدیگر هستند، یا سایز حروف کوچک هستند، یا کلمات به هم چسبیده است، به گونه ای که مخاطبان سایت نتوانند کلمات را از هم تشخیص دهند، کاربران سایتتان احتمال دارد یکی از دو مورد زیر را انجام دهند:
احتمال دارد که سایت شما را نیزترک نمایند، که سبب می شود که میزان کاربران سایتتان کاهش یابد و یا هم چنان با متن درگیر می گردند و در آخر هم به هیچ نتیجه ای نمی رسند، به این خاطر که خیلی متن خسته ای است. بعد، در این شرایط کاربران از متن سایت شما چیزی به ذهن خود نمی سپارد، تنها به یاد زحمتی می افتد که در هنگام خواندن متن سایت تان متحمل شده است.
تایپوگرافی در طراحی سایت ها خیلی ضروری است، به این خاطر که روند درک و فهم اطلاعات موجود در طراحی سایت را برای مخاطبان و کاربرانتان ساده و بی زحمت می سازد. یک تایپوگرافی که دارای فرمت و طراحی خوبی است، سبب می شود تا فوکوس مخاطبان روی مطالب و معانی آن باشد، نه روی به چه نحوی خواندن آن.
برای اینکه در زمینه ایجاد نمای دیداری جذاب برای حروف و کلمات و یا به طور کلی متن ها در طراحی سایت مهارت کسب کنیم، بایست نخست درک کنیم که افراد به چه نحوی اطلاعات را در ذهن خود سازمان دهی و درک می نمایند و قواعد گشتالت در این زمینه قادر است به خوبی همه چیز را شرح دهد.
ما دوست داریم تا هر چیزی را در ذهن خود سامان دهی کنیم. این عادت در روح و روان انسان ها ریشه دوانده است. تئوری گشتالت اظهار می دارد که انسان ها مولفه های دیداری را بر پایه 5 مورد زیر در ذهن و یاد خود سامان دهی و مرتب می نمایند:
1 - شباهت.
2 - ادامه دار بودن و یا تداوم شکل ها.
3 - مجاروت و نزدیک اشیاء به هم.
4 - تکمیل نمودن شکل اشیاء در ذهن خود.
5 - شکل و چارچوب.
هنگامی که متنی را در سایت خود سازمان دهی و مرتب می نمایید، هدف شما بایست این باشد که روند پردازش این اطلاعات برای کاربران ساده چگونه است. شما بایست دریابید که کدام قسمت های سایت در معرض توجه بیشتری از کاربران قرار می گیرد.

آیا سایز فونت ها در طراحی سایت نیز اهمیت دارد؟

متن هایی که دارای تایپوگرافی خوبی باشند، بر طرز درک و فهم خوانندگان خود خیلی اثر می گذارند. به عبارت دیگر هنگامی که یک فرد متنی را که دارای تایپوگرافی مناسب است را بخواند، نیازی نیست وقتی را صرف نحوه خواندن آن نماید، بلکه همه فوکوس خود را روی مفهوم و پیامی که در این متن هست معطوف می نماید. این در حالی است که در متن های با تایپوگرافی ضعیف، همگی این موردهای معکوس است.
برای افزایش میزان کاربران یک طراحی سایت، بایست از چه سبک حروفی در متن ها استفاده کرد؟
1 - به خاطر بسپارید که فونت هایی که ساده خوانده می گردند همواره ظاهری ساده نیز ندارند. احتمال دارد فونتی دارای زیبایی ظاهری باشد ولی ساده نیز خوانده شود. اما یک قانون به طور کلی هست که هر چه متن از نظر ظاهری ساده تر باشد، راحت تر نیز خوانده می شود.
2 - به خاطر بسپارید که فونتی که گزینش می نمایید می بایست مکمل متن موجود در طراحی سایت تان باشد و نبایست بر آن برتری داشته باشد. به گونه ای که افراد بعد از خواندن متن طراحی سایتتان بایست به یاد قضییه ای که در متن به آن اشاره داشتید، بیافتند، نه سبک حروف و یا فونتی که در متن خود استفاده کرده بودید.
3 - کنتراست و مطابقت حروف با متن طراحی سایت را از یاد نبرید. با وب مک  همراه باشید.

"وب مک، تعالی بخش برند شماست"

برچسب ها : طراحی وب سایت
نویسنده : فرشته قاسم آبادی
تاریخ : 1397/02/03
5
تعداد بازدید : 2847
تعداد کامنت : 0