تجارت الکترونیک

 تجارت الکترونیک از 2 کلمه تجارت+الکترونیک تشکیل شده است که به راحتی می توان معنای این کلمات را فهمید . تجارت الکترونیکی را می‌توان انجام هرگونه امور تجاری بصورت آنلاین و ازطریق اینترنت و یا شبکه های محلی بیان کرد . برخی این تعریف را گستره تر کرده اند و بیان میکنند هرگونه تراکنش تجاری توسط واسط های الکترونیکی را تجارت الکترونیک می نامند.

در هر صورت باید بپذیریم که روند گسترش تجارت الکترونیک در دنیای امروز سرعتی شگفت انگیز دارد و طی سالهای آتی کسب و کارهایی باقی خواهند ماند که در حوزه تجارت الکترونیک فعال باشند.

 


G7dZgCkZi3

 

دنیای جدیدی در پیش رویمان قرار دارد

در دنیای تجارت الکترونیک واژه های مهم و اساسی وجود دارند که بدون آنها نمی توان از مزایای تجارت الکترونیک بهره مند شد . واژه هایی همچون بانکداری الکترونیکی ، پول الکترونیکی ، خرید اینترنتی ، پرداخت آنلاین و ...

 

بانکداری الکترونیکی

بانکداری الکترونیک یا برخط یا اینترنتی، عبارت است از فراهم آوردن امکاناتی برای کارکنان در جهت افزایش سرعت و کارایی آنها در ارائه خدمات بانکی در محل شعبه و همچنین فرایندهای بین شعبه‌ای و بین بانکی در سراسر دنیا و ارائه امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به مشتریان که با استفاده از آنها بتوانند بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک، در هر ساعت از شبانه روز (۲۴ ساعته) از طریق کانال‌های ارتباطی ایمن و با اطمینان عملیات بانکی دلخواه خود را انجام دهند.

L9fNp177fPبه عبارت دیگر بانکداری الکترونیکی استفاده از فناوری‌های پیشرفته نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مبتنی بر شبکه و مخابرات برای تبادل منابع و اطلاعات مالی به صورت  الکترونیکی است و نیازی به حضور فیزیکی مشتری در شعبه نیست. به مشتریان اجازه می‌دهد تا معاملات اقتصادی را در یک وبسایت امن به طرقی مثل کارهای خرده بانکی یا بانک مجازی، موسسه مالی و اعتباری یا شرکت‌هایساخت و ساز انجام دهند.

۱- امکان دسترسی مشتریان به دریافت خدمات بانکی بدون حضور فیزیکی با ارتباطات ایمن. ۲- استفاده از اینترنت برای ارائه عملیات و سرویس‌های بانکی و عمال تغییرات انواع حسابهای مشتری. ۳- ارائه مستقیم خدمات و عملیات بانکی جدید و سنتی به مشتریان از طریق کانال‌های ارتباطی متقابل الکترونیک از جمله مزایای بانکداری الکترونیکی می باشد.

 

 

 

 

پول الکترونیکی

پولی است که به صورت الکترونیکی حرکت کرده و به گردش درمی آید و می‌تواند به صورت کارت هوشمند و یا کارت‌هایی که در آن‌ها ارزش ذخیره شده، یا کیف پول الکترونیکی ارایه شود. 

 

gyUUXgAwZx

 

 همچنین می‌تواند در پایانهٔ فروش استفاده شده و یا بدون دخالت هیچ شخص دیگری و مستقیماً به صورت شخص به شخص مورد استفاده قرار گیرد و نیز می‌تواند از طریق خطوط تلفن به سوی بانک‌ها و یا دیگر ارائه دهندگان خدمات یا صادرکنندگان (پول الکترونیکی) به حرکت درآمده و یا خرج شود. 

 

 

خرید اینترنتی

 vdTKd4mmIp

 

نوعی خرید است که از طریق فروشگاه‌های اینترنتی انجام می‌شود. از مهم ترین و بزرگ ترین سایت‌های خرید اینترنتی می‌توان به سایت‌های ئی‌بی و آمازون اشاره کرد.

این نوع فروشگاه که بعد از به وجود آمدن اینترنت پا به عرصه وجود گذاشت، فروشنده لیست و مشخصات کالاهای خود را در سایت قرار می‌دهد و خریدار پس از مراجعه به این سایت و مطالعهٔ مشخصات و ویژگی‌های کالا، نسبت به ثبت سفارش خرید از فروشگاه اقدام می‌کند. این سفارش‌ها پس از بررسی و تایید نهایی توسط مسئولان سایت با توجه به نوع کالا و حجم و وزن آن توسط پیک موتوری، پست و یا باربری به آدرس سفارش‌دهنده ارسال می‌شود و وجه کالا به روش‌های مختلف قابل پرداخت می‌باشد

 اغلب پرداخت در این فروشگاه‌های اینترنتی به وسیله ابزارهای پرداخت الکترونیک قابل انجام است. کارت‌های پرداخت الکترونیک، چه بصورت مجازی (فقط قابل استفاده در فضای اینترنت) و چه به صورت فیزیکی اغلب قابل استفاده در چنین محیط‌هایی هستند. البته فروشگاه‌های اینترنتی محلی معمولاً قابلیت تحویل پول در هنگام دریافت کالا را نیز دارند، ولی در خریدهای اینترنتی جهانی معمولاً چنین امکانی فراهم نیست.

 

 پرداخت آنلاین

 

anMVACsHoF

 

پرداختن پول از راه اینترنت و بدون حضور فیزیکی پول نقد یا کارت بانکی را پرداخت آنلاین می‌نامند. با گسترش اینترنت در بین مردم و پذیرش امنیت پرداخت با استفاده از اینترنت، پرداخت آنلاین در حال  گسترش است.

یک راه بهره بردن از پرداخت آنلاین برای فروشنده (دریافت کنندهٔ پول) به این شکل است که مدیران سایت‌های اینترنتی با بانک‌ها قراردادی می‌بندند و به این ترتیبپول با همکاری بانک از طریق اینترنت از حساب مشتری به حساب مدیر سایت واریز می‌شود.