مدیران توئیتر برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کردند

مدیران توئیتر برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کردند

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم از اعلام آمادگی مدیران شبکه اجتماعی «توئیتر» برای پیگیری خواسته های ایران در جهت فعالیت این سرویس دهنده خارجی در کشور خبر داد.
 
به گزارش مهر به نقل از خانه ملت، محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به صفحه توئیتری‌اش، حضور در این شبکه اجتماعی را فرصت دانست و در مورد برنامه‌های خود برای رفع فیلتر توئیتر و رفع محدودیت دسترسی به واتس‌اپ، گفت: اگر گمان می‌کردم فضای توئیتر فرصتی برای من محسوب نمی‌شود، به یقین وارد آن نمی‌شدم لذا به امکان حضور مردم در توئیتر نیز چنین نگاهی دارم.اما از آنجا که فیلتر توئیتر به تصمیم ما صورت نگرفته، ما نیز نمی‌توانیم در رابطه با رفع آن تصمیم بگیریم.
 
وی با بیان این که مدیریت تمامی شبکه‌های اجتماعی خود را شخصا بر عهده دارد، گفت: یکی از دلایل شخصی قبول حضور در کابینه دولت دوازدهم، فعال کردن جمع دیپلماسی توئیتری دولت است.
 
وی تصریح کرد: فیلتر توئیتر تصمیم و سیاست کلان نظام است لذا مذاکره با مدیران این سرویس‌دهنده‌ها برای پیگیری خواسته‌های ایران تنها کاری است که از دست ما بر می‌آید؛ البته مدیران توئیتر نیز برای این مذاکره اعلام آمادگی کرده‌اند و در ادامه اگر نتیجه این مذاکرات مورد قبول جمع عاقله کشور قرار گرفت که چه بهتر  و اگر مورد قبول واقع نشد تلاش بیشتری خواهیم کرد.
 
معاون فعلی وزیر ارتباطات گفت: صفحه‌ای در فیس بوک ندارم؛ نه به دلیل ممنوع بودن آن، بلکه به این دلیل که این فضا مشتری و مخاطب خود را از دست داده است.
 
البته زمانی که فیس بوک به‌عنوان تاپ‌ترین شبکه مجازی مورد استفاده قرار می‌گرفت، به طور کل در فضای مجازی فعال نبودم.وی همچنین درباره این که آیا با فیلترشکن وارد توئیتر می‌شود یا خیر به مزاح، گفت: ما هم مانند شما از امکانات همسایه مان در این رابطه استفاده می‌کنیم!
 
 
وی روزانه نیم تا یک ساعت از تلگرام استفاده می‌کند.گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم، در پاسخ به سوالی مبنی بر نگاه دولت دوازدهم به فیلتر تلگرام و اینستاگرام، توضیح داد: اگرچه پاسخ به این سوالات نیازمند مقدماتی است اما سیاست دولت توسعه شبکه‌های اجتماعی است. هرچند بر خطوط فرهنگی پایدار خواهیم ماند، اما لزومی بر فیلتریا در فیلتر نگاه داشتن شبکه‌ها نمی‌بینیم، مگر آن‌که با اصول فرهنگی تناقض داشته باشند.
 
وی با بیان این که مدیران تلگرام تاکنون همکاری‌های لازم را در رابطه با خط قرمزهای فرهنگی ایران داشته‌اند، بنابراین لزومی بر فیلتر آن وجود ندارد، توضیح داد: اگر دنیا به فرهنگ مردم ایران احترام بگذارد ما نیز به آن‌ها احترام خواهیم گذاشت، اما مهم تر ، احترام به حقوق مردم است؛ لذا از افکار عمومی به خاطر فیلتر شبکه‌ها نمی‌ترسیم.
 
البته دولت در این زمینه دیدگاه سلبی ندارد و بنای وزارت ارتباطات نیز ادامه این مسیر با حفظ خطوط فرهنگی خواهد بود.همان طور که در فضای حقیقی سهمی در مدیریت دنیا داریم باید سهمی نیز در فضای مجازی جهان داشته باشیم اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم سهم خود را به دست آوریم و همچنان در ابتدای راه هستیم.
 
وی با بیان این که درصورت دریافت سهم حاکمیت خود از فضای مجازی جهانی، اقتصاد و اشتغال از طریق این فضا رونق پیدا خواهد کرد، افزود: عده‌ای معتقدند شبکه ملی اطلاعات معنای محدودسازی می‌دهد و به دنبال تخریب این دستاورد ملی هستند.
نویسنده : وب مک
تاریخ : 1396/05/23
0.0
تعداد بازدید : 1564
تعداد کامنت : 0