12 روش برای ایجاد خلاقیت و ایده های بزرگ در ذهن

خلاقیت باعث بروز افکار بزرگ در انسان می شود


خلاقیت باعث بروز افکار بزرگ در انسان می شود. اما معمولاً سخت ترین مرحله، نقطه شروع است. افکار بزرگ ما را به سمت پیشرفت راهنمایی می کند و فردایی روشن را برای ما به ارمغان می آورد. با به کارگیری اصولی که در این روش ها برای شما شرح می دهیم، می توانید یک تجارت بزرگ بی نقص را راه اندازید. ما متاسفانه ذهن خود را برای انجام امور عادت نداده ایم. این امر سبب می شود تا توانایی خود را برای پرورش تصورات و تخیلات از دست داده، درنتیجه، قدرت تخیل خود را به کار نگیریم. به همین دلیل فرصت های بی شماری را به آسانی از دست می دهیم. ایده های بزرگ از محلی فرای باورهای شخصی نشات می گیرند. باید به دور دست ها بنگرید و افکار متفاوت را آزمایش کنید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.


1- زیاد مطالعه کنید
ذهن شما همانند بدنتان برای اینکه رشد پیدا کند و پرورش یابد، نیازمند تمرین و تحریک است و چه تمرینی بهتر از کتاب خواندن. سعی کنید با افکارها و عقاید انسان های موفق در طول تاریخ آشنا شوید و شرح حال و تاریخچه زندگی هر یک از آن ها را مرور کنید و از آن ها درس بگیرید. با مطالعه این کتاب ها می توان حدس زد که چگونه این افراد بزرگ ذهن خود را برای رسیدن به بهترین ها پرورش داده بودند. همچنین می توان مجلاتی نظیر تجارت و یا اقتصاد روز را مطالعه کنید. با آگاهی از نظرات دیگران در مورد مسائل مختلف، شما سطحی نگری را کنار می گذارید و با یک دید عمیق به موضوعات مختلف می نگرید.


2- یک دفترچه یادداشت به همراه داشته باشید
هنگامی که افکار بی نظیر به ذهن شما خطور می کند، از ذخیره کردن آن ها اطمینان خاطر حاصل کنید. در این امر به یادداشت های ذهنی اکتفا نکنید، زیرا ممکن است به دست فراموشی سپرده شوند. سعی کنید یک دفترچه یادداشت و یا یک ضبط صوت کوچک به همراه داشته باشید، به ویژه در کنار رختخواب خود برای مواقعی که افکار طلایی در حدود ساعت دو نیمه شب به ذهن شما خطور می کند. هنگامی که افکارتان در جایی ثبت شوند، شما به راحتی می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید و آن ها را به کار بندید. افکار بزرگ مانند میوه ها فقط تا زمانی که تازه و شاداب باشند، قابل استفاده اند.


3- فرصت هایی که در آن ها ذهن شما خلاق است را از دست ندهید
اینکه بروز بسیاری از مسائل را به شانس واگذار می کنید، نادرست است. شاید بعضی مواقع حس می کنید که مغزتان اصلاً کار نمی کند و هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهد، اما مواقعی هم وجود دارد که ذهنتان به قدری فعال است که انیشتن را به رقابت دعوت می کند. تنها مشکل موجود این است که این زمان طلایی مواقعی که شما به آن نیاز دارید، ظاهر نمی شود. زمانی که ذهن شما در حال فوران است به افکار خود پُر و بال دهید و اجازه دهید افکارتان مثل آتشفشانی به بالاترین نقطه صعود کند. هنگامی که برای پرواز کردن به ذهن خود فضا می دهید، او شما را به دوردست ها خواهد برد و نتایج شگفت انگیز را به دست خواهد داد.


4- از افکار دیگران بهره جوید
بهره جستن از افکار و عقاید دیگران به نوبه خود روش مناسبی برای گسترش ایده های شخصی شماست. افراد مختلف دارای نظرات و چشم اندازهای متفاوتی اند. توانایی آن ها مختلف است و سوابق و پیشنیه های متفاوتی دارند. کارکرد ذهن افراد منحصر به فرد است. با مطرح شدن یک بحث در میان جمع آن قدر پیشنهادهای مختلف شنیده می شود که نیمی از آن ها هرگز به ذهن شما نمی رسید. به این طریق شما می توانید با کوله باری سرشار از افکار متفاوت در جاده تصمیم گیری گام بردارید. نسبت به نظر هیچ کس بی توجهی نکنید. شاید در نگاه اول احمقانه به نظر برسد، اما شاید نمانند صدف هایی باشند که در خود گوهرهای گران قیمتی را جای داده اند. درست نیست که در مورد دیگران به قضاوت بنشینیم. سعی کنید به جای قضاوت بیهوده، آن ها را سبک و سنگین کنید و در امور روزمره خود به کار گیرید.


5- تغییراتی در محیط اطراف خود ایجاد کنید
گاهی اوقات تنها چیزی که باعث می شود ذهن خسته شما را دوباره به کار اندازد تغییر وضع ظاهری محیط اطرافتان است. اگر چشم انداز پیرامون شما تغییر کند، ذهن شما به صورت ناخودآگاه به سمت یک دیدگاه جدید تغییر جهت می دهد. اگر تمام مدت در پیشت میز خود بنشینید، ذهن خود را در آن شرایط محدود می کنید و هیچ فضایی برای برانگیختگی او باقی نمی گذارید. بنابراین، می توانید پیاده روی کنید، به باشگاه ورزشی بروید، در کنار آب بنشینید و در کل به یک مکان جدید قدم بگذارید تا ذهن شما نیز بتواند آزادانه به تمرین و تقلا بپردازد.


6- بر روی شکاف میان دو نسل خط بطلان بکشید
ذهن کودکان تر و تازه و شاداب است. آن ها جسورند و احساساتشان از طریق فشارهای اجتماعی سرکوب نشده است. به جهان به شگفتنی می نگرند و مانند بزرگ ترها پاکی و معصومیت خود را از دست نداده اند. با کودکان پیرامون مسائل مختلف صحبت کنید تا با نظرات ساده و بی آلایش آن ها آشنا شوید. اگر می خواهید مشکلی را حل کنید، نظر آن ها را جویا شوید. عقاید آن ها شما را به تعجب وامی دارند. آن ها قصد تاثیرگذاری بر روی دیگران را ندارند و همه چیز را تنها با اتکا بر پاکی و صداقت خود بیان می کنند. از سوی دیگر، با افراد سالخورده و مسن نیز مشورت کنید. آن ها مدت ها پیش با تمام این مشکلات مواجه شده و با آن دست و پنجه نرم کرده اند. تجربیاتشان آن قدر سودمند و باارزش است که هیچ قیمتی را نمی توان بر روی آن ها گذاشت. پس آن ها را دست کم نگیرید. با دیدگاهایشان نسبت به زندگی شان آشنا شوید و از آن ها درس بگیرید. قطعاً شما را به سوی جهت مناسبت هدایت می کنند و از مشکلات در امان خواهید بود.

 

qsjP3lGUs5

 


7- به دوستان نزدیک خود مراجعه کنید
همه ما دوستنی داریم که به نظر می رسند توانایی پاسخ به تمام مسائل و مشکلات ما را دارند، چرا در مورد مشکلات شخصی از آن ها کمک نمی خواهید؟ بد نیست گاهی اوقات در مورد مسائل مهم تر نیز از آن ها یاری بخواهید.


8- به توانایی خود اتکا کنید
قواعد و اصول کلی را برای یک لحظه هم که شده فراموش کنید. این رهنمون ها در جای خود مفیدند. اما ممکن است مانند یک چشم بند عمل کنند و قدرت داشتن دید وسیع را از شما بگیرند و اجازه دیدن چشم اندازهای متفاوت را به شما ندهند. هر از گاهی خود را از قید و بند قوانین آزاد کنید. شما می توانید بدون توجه به کارایی روش های گذشته به آسانی و بدون شک و تردید در راه مورد نظر خود گام بردارید. کمی جسارت به خرج دهید و سیستم های فعلی را زیر سوال برید.


9- در حیطه کاری خود به فعالیت بپردازید
خیلی خوب است به ذهن خود اجازه دهید آزادانه به گردش بپردازد. اما این گردش باید در حیطه دانش شما انجام پذیرد. اگر یک طراح هستید، لازم نیست راه حلی برای مشکلات اقتصادی پیدا کنید. افکار شما تنها در رشته ای که مهارت دارید، خوب کار می کند و در سایر رشته ها نتیجه ای مصیبت بار به دنبال خواهد داشت. اگر نیاز به ورود به قلمروی دیگری دارید، بهتر است قبل از هر کاری با یک متخصص مشورت کنید و اجازه انجام کلیه امور را به دست او بسپارید تا با استفاده از دانش و تخصص خود عمل کند.


10- به ذهن خود آزادی عمل دهید
آیا با تمرین های رایج نویسندگان آشنا هستید؟ آن ها برای مبارزه با محدودیت ها یک روش جالبی را برگزیده اند؛ فقط کافی است که قلم را بر روی کاغذ گذاشته، هرآنچه که در ذهنتان است را بر روی کاغذ بیاورید. می توانید از مشکلات شروع کنید و به دنبال هیچ گونه ارتباطی در دست نوشته های خود نباشید. مهم نیست که تا چه حد عبث و نامعقول به نظر می رسند بعداً می توانید مانند یک جدول تناوبی آن ها را ساماندهی کنید. در آخر نیز امکان دارد به چیزی دست پیدا کنید که بیهوده و بی ربط باشد اما چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که شما به ذهن خود اجازه غرق شدن در مسائل مختلف را داده اید و این خود یک امتیاز محسوب می شود. هیچ کس نمی داند، شاید به نتیجه ای برسید که سال ها منتظر آن بوده اید.

 

HZFfZdKRX2

 


11- ایده های گذشته را از نو بسازید
افکار شما مانند رایانه هستند که هر چند وقت یک بار نیاز است که سخت افزار آن را ارتقا دهید. ایده های بزرگ گذشته را پیش روی خود قرار دهید و بر روی آن ها عملیات نوسازی را انجام دهید. آن ها را اصلاح کنید و برای بهبود آن ها تلاش کنید. ضمایم لازم را نیز برای تقویت هرچه بیشتر به آن ها بیفزایید. این کارها را می توان با نوشتن عقاید اولیه خود به روی کاغذ و نظم دادن با آشفتگی ذهنتان انجام دهید. عالی به نظر می رسد پس منتظر چه هستید؟ بهتر است در انجام آن شتاب کنید.


12- از الهه وجوتان یاری بخواهید
آیا شی، آهنگ مکان و یا شخص خاصی وجود دارد که حضور و یا تجسم آن برای شما خوشایند باشد و به ذهنتان نیروی همچون قدرت موتور جت بدهد. از هیچ تلاشی برای رسیدن به آن مضایقه کنید. تنها چنین چیزهایی هستند که شما را به سمت ابتکارهای بدیع رهنمون می سازد. از وجود آن ها بهره جویید و اجازه دهید تا انوار طلایی آن به درونتان نفوذ کند و ذهن شما را در بربگیرد. بنابراین، خیال پردازی و رویاپردازی کنید تا ذهن به نظریه پردازی عادت کند و از قلمرو سادگی بیرون آید. قدری گسیخته باشید تا پندار شما به بلند ها پرواز کند و اوج بگیرد. می توانید برای خود فهرست هفتگی درست کنید و ایده های خود را در آن یادداشت نمایید و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. در این چنین محیطی، مطمئن باشید هیچ فکر بدی وجود ندارد، تنها بعضی از افکار و ایده ها خام هستند.

 

 

نویسنده : وب مک
تاریخ : 1396/07/13
0.0
تعداد بازدید : 2491
تعداد کامنت : 0