پیش‌نویس سند‌ حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان

دستور انتشار «‌پیش‌نویس سند‌ حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» را صادرشد.

محمدجواد آذری جهرمی سیزدهم آبان‌ماه، روز دانش‌آموز، دستور انتشار «‌پیش‌نویس سند‌ حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» را صادر کرد.

در راستای فعالیت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه خدمات فضای مجازی مناسب کودکان و نوجوانان، این وزارتخانه هم‌زمان با روز دانش‌آموز، اقدام به انتشار نسخه پیش‌نویس «‌سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان‌» کرده است.
این سند در چهار هدف کلان آموزش، فرهنگ‌سازی و ترویج فضای مجازی حوزه کودک، فراهم سازی زیرساخت‌های ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و مقاوم‌سازی کسب وکارها و مدیریت و راهبری برنامه اقدام تدوین شده و شامل ۴۰ اقدام اولویت نخست، ذیل هر یک از این اهداف است.
همچنین به موازات این سند، پیش‌نویس اسناد پشتیبان آن در قالب سه مجموعه‌ی مطالعات تطبیقی، مطالعات میدانی و معرفی ابزارهای کنترل والدین تدوین شد که پس از تهیه نسخه اولیه، جهت دریافت نظرات و پیشنهادات در معرض عموم قرار گرفت و تاکنون سه نسخه از آن انتشار یافته است و کماکان با دریافت نظرات و پیشنهادها، به‌روزرسانی آن ادامه دارد.
پیش‌نویس «‌سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان‌»، ضمن بررسی چالش‌های فضای مجازی کودک و نوجوان و با اشاره به اسناد بالادستی و الزامات قانونی در حمایت و حفاظت از این قشر جامعه، از سه منظر فرهنگی، اقتصادی و حقوق شهروندی به تبیین ابعاد مختلف در موضوع پرداخته است و سپس به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از توسعه زیرساخت‌ها و تنظیم قوانین، به‌منظور حفظ منافع کاربران و ارائه‌دهندگان خدمات و فعالان این حوزه و همچنین توجه به ترویج و فرهنگ‌سازی در مجامع بین‌المللی اشاره دارد.
در سند مذکور، با در نظر گرفتن اصول حاکم بر زیست‌بوم خدمات فضای مجازی که تمرکز بر پاسخگویی زیست‌بوم به تمام نیازهای ارتباطی و محتوایی مخاطبان اصلی (کودکان و نوجوانان) دارد، تسهیل و تأمین زیرساخت‌های اعتماد و حمایت متوازن از تمام تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان خدمات را به‌عنوان اصول حاکم بر زیست‌بوم فرض کرده است و با ترسیم چشم‌انداز سند، تأکید بر توسعه فضای مجازی کودک و نوجوان متناسب با هویت اسلامی - ایرانی ،سهم مناسبی در اقتصاد بخش و افزایش تولید محتوا و خدمات مناسب کودک و نوجوان در این فضا دارد.
سند پیش‌رو، هم‌راستا با پیش‌نویس سند سیاست‌گذاری مرکز ملی فضای مجازی در حوزه فضای مجازی کودک و نوجوان تهیه شده است که به تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه تأکید دارد. لذا پیشرفت متوازن در این حوزه مستلزم توجه سایر نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط به تکالیف و انجام برنامه‌های خود است.
هدف اصلی انتشار این نسخه پیش‌نویس، دریافت نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات فعالان و متخصصان این حوزه به‌منظور تکمیل و بروز‌رسانی این سند است. سند مذکور از طریق وبگاهCop.itrc.ac.ir در دسترس است. از کلیه صاحب‌نظران درخواست می‌شود نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس الکترونیکی Cop@itrc.ac.ir ارسال کنند.

"وب مک ، تعالی بخش برند شماست"

برچسب ها : آذری جهرمی
نویسنده : عارف رفیعی
تاریخ : 1396/08/15
0.0
تعداد بازدید : 2135
تعداد کامنت : 0